RENDGEN DIJAGNOSTIKA

U našoj ordinaciji su instalirani aparati koji predstavljaju najsavremenije tehnologije radiološke opreme, jedinstvene u regionu (3D snimanje zuba). Pripadaju poslednjim generacijama konvencionalnih mašina koje se koriste u stomatološkoj radiologiji. Zahvaljujući tehnici digitalizovane slike i potpuno novim uredjajima koje koristimo, dobijamo odlične vizuuelno kvalitetne snimke i neuporedivo bolji stepen zaštite pacijenta tokom snimanja sa minimalnom dozom zračenja.

Snimanja koja možete uraditi kod nas:

3D SNIMAK (CBCT)

Predstavlja najprecizniji i najnoviji vid snimanja u stomatološkoj dijagnostici. Zahvaljujući velikom broju preseka koje aparat uradi u sve tri dimenzije, dobijamo najveći izvor informacija o stanju vilične kosti i zuba.

Koristimo ga  pri planiranju ugradnje implantata. Na osnovu ovog snimka možemo trodimenziono izmeriti raspoloživu količinu kosti za ugradnju. Takodje se koristi za preciznije prikazivanje odredjenih patoloških promena kao što su procesi na zubima, ciste i sl. 3D  snimanje se koristi i kao dopunski snimak prilikom operacija umnjaka, koji su dublje postavljeni u kosti, te je potrebna dodatna informacija o njihovom odnosu prema važnim anatomskim strukturama.

U zavisnosti od željene regije snimanja, postoje tri veličine radnog polja: malo (za snimanje do tri zuba), srednje (za snimanje jedne vilice) i veliko (za snimanje obe vilice sa sinusima).

ORTOPAN (2D snimak obe vilice)

Ortopan je snimak koji će Vaš lekar najčešće zahtevati prilikom prve posete, ili za opšti pregled/kontrolu posle dužeg vremena.

Klasičan snimak gorenje i donje vilice, na kojem su obuhvaćeni svi zubi, vilični zglobovi, kao i deo viličnog sinusa. Osim zuba koje možemo posmatrati u ustima, na ovom snimku su vidljivi i zubi koji nisu iznikli, kao i odredjene patološke promene u kosti( procesi na zubima, ciste i sl).

DENTALNI RADIOGRAM

Popularno nazvan i “mali snimak” je vrsta snimka na koji staje nekoliko susednih zuba (obično dva-tri). Smatra se da je precizniji od ortopana, ali je njegovo polje snimanja dosta manje, tako da se koristi prilikom dijagnostike  pojedinačnih zuba.

KORISNE INFORMACIJE PRE SNIMANJA:

Koji snimak je najbolje uraditi?
Najbolji snimak ne postoji, jer svaka vrsta snimanja ima svoji namenu, tako da je najbolje konsultovati se sa Vašim stomatologom/ lekarom koji snimak Vam treba.

Kako izgleda snimanje i koliko dugo traje?
Zahvaljujući aparatima najnovije generacije koji su Vam na raspolaganju u našem centru, samo vreme snimanja je svedeno na minimum (manje od jednog minuta). Obrada ortopana traje 2-3 minuta i nakon toga se Vaš ortopan reže na cd ili šalje na e mail. Zbog kompleksnosti 3D snimka, njegova obrada je nešto duža.

Da li je potreba posebna priprema za snimanje i kako izgleda procedura?
Nije. Za ortopan i 3D snimak je neophodno da uklonite sav metal iz predela glave i vrata (mindjuše, ogrlice, pirsinge). Naše osoblje će prvo uneti Vaše podatke o odvesti Vas do aparata. Nakon kratkotrajnog procesa pozicioniranja, snimanje može da počne. Za vreme snimanja Vaše je samo da ostanete mirni, kako bi snimak bio što boljeg kvaliteta.

Koliko je veliko zračenje prilikom snimanja?
Kada pričamo o bilo kojoj vrsti snimanja, nezaobilaznu temu predstavlja zračenje aparata. Nekada su rendgen aparati koristli jako velike doze zračenja, ali se konstantno radilo na tome da se kvalitet snimka poboljša, a doze smanje na minimum.
Najmoderniji aparati, koje naš centar koristi obezbedjuju veoma precizne snimke uz minimalne doze zdračenja.

Koliko često treba snimati zube?
Tačan odgovor ne postoji. Opšteprihvaćeno pravilo je da ortopan snimak ima “rok trajanja” od 6 meseci do godinu dana. Mnogi faktori utiču na validnost snimka, a neki od njih su: uzrast osobe, stanje opšteg i oralnog zdravlja. Kod osoba koje nemaju problema za zdravljem zuba, dovoljno je kontrolno snimanje zuba na 2 godine, ali ovu odluku treba prepustiti Vašem lekaru.

Da li se u našem centru snimaju isključivo zubi?
Ne. Usled velikih mogućnosti koje 3D snimak pruža, on je našao svoju primenu i u mnogobrojnim medicinskim granama. Specijalisti za uho, grlo, nos (ORL) često koriste ovu vrstu snimaka radi dijagnosrike, kao i maksilofacijalni hirurzi usled preloma kostiju lica i vilica.

Da li se je potrebno zakazati snimanje?
Nije neophodno, mada je poželjno da biste izbegli čekanje.

Na kojem medijumu dobijam snimak?
Režemo na cd ili šaljemo na e mail.Koji snimak je najbolje uraditi?

Menu